Chcąc wykonać polisomnografię, trzeba przygotować się na jednodniową wizytę w szpitalu lub ośrodku przystosowanym do przeprowadzania badań tego typu. Przed rozpoczęciem badania pacjent zostaje podłączony do specjalistycznej aparatury. W większości przypadków następuje to bezpośrednio przed snem, jednak do ośrodka lub szpitala zazwyczaj należy stawić się po południu. Polisomnografia jest badaniem, które najczęściej wykonuje się u pacjentów z zaburzeniami snu, takimi jak chrapanie i bezdech senny. Niestety wiele osób bagatelizuje wymienione objawy, te zaś negatywnie wpływają na komfort życia i przede wszystkim na zdrowie.
Polisomnografia – badanie jakości snu
Po przyjęciu do szpitala i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu pacjent zostaje przygotowany do badania. Co wchodzi w jego skład?
- Elektroencefalografia, czyli EEG – to całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna metoda umożliwiająca dokładne badanie czynności mózgu. Dzięki specjalnym elektrodom rejestrowane są wszystkie impulsy wysyłane między neuronami.
- Badanie elektrokardiograficzne, czyli EKG, w trakcie którego monitorowany jest mięsień sercowy.
- Elektrookulografia (EOG) – badanie elektrofizjologiczne narządu wzroku.
- Elektromiografia (EMG) – diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych.
Badanie polisomnograficzne można przeprowadzić przy pomocy nowoczesnych urządzeń charakteryzujących się wysoką dokładnością. Aparaty do diagnostyki pozwalają szybko rozpoznać problem i podjąć leczenie skutecznie poprawiające komfort życia.
Co jeszcze warto wiedzieć o polisomnografii?
W trakcie badania jakości snu mierzy się również aktywność nóg, przepływ powietrza, temperaturę i inne parametry umożliwiające trafne postawienie diagnozy. Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania polisomnografii?
- Bezdech senny, który prowadzi do niedotlenienia organizmu w wyniku zablokowania przepływu powietrza.
- Poranne bóle głowy i uczucie zmęczenia mimo przespanej nocy. W sytuacji, gdy pacjent dba o higienę snu i przeznacza na niego odpowiednią ilość czasu, poranne zmęczenie to niepokojący objaw, który koniecznie trzeba zbadać.
- Bezsenność i częste wybudzanie się w nocy bez konkretnego powodu.